شهادت امام مظلومان و اسوه ی صبر و عدالت حضرت علی(ع) تسلیت باد.

 هزار مرتبه شستم دهان به عطر وگلاب

هنوز نام تو بردن كمال بي ادبي است

1191305326.jpg

يا علي من كه هستم كه بخواهم از شما امام بزرگوار بگويم ؟‌  با چه رويي مي توانم از زندگاني با بركت شما بگويم حال آنكه شما به احوال من آگاهتري .

يا علي ميدانم پيامبر در وصف شما گفته است : "علي بخدا سوگند اگر ترس آن را نداشتم كه ملتم به همان مشكل يهود و نصاري دچار شوند ، همان گونه كه مقتداي خود را خدا ( و يا فرزند خدا) دانستند ، تو را و خصوصيات تو را براي مردم بيان مي كردم . و آنگاه بود كه مردم خاك پاي تو را سرمه‌ي چشم كنند و آب وضوي تو را پيش از آنكه بر زمين برسد ، به عنوان تبرك بردارند به طوري كه حتي يك قطره از آن هم به زمين نريزد. "

اما ...

«آب دريا را اگر نتوان كشيد

پس به قدر تشنگي بايد چشيد»

در اينجا قصد دارم به يكي از همان خصوصيات اماممان ، علي (عليه السلام) اشاره كنم كه فقط و فقط از ايشان سر زده است و تاريخ تا به حال براي آن خصلت ملكوتي، نفر دومي را سراغ ندارد.

به اسیر کن مدارابعد از ساعتی که از ضربت خوردن علی عليه السلام می‌گذشت، حضرت امیرالمومنین عليه السلام چشم گشود می‌گفت: ای ملائکه پروردگار من! رفق و مدارا کنید با من. پس حضرت امام حسن عليه‌السلام فرمود: این دشمن خدا و رسول و دشمن تو ابن ملجم است، حق تعالی تو را بر او قدرت داده است و نزد تو حاضر کرده‌اند او را. چون حضرت را نظر بر آن ملعون افتاد. به صدای ضعیفی گفت: ای بدبخت بر امر عظیمی اقدام نمودی، آیا بد امامی بودم من برای تو که این چنین مرا جزا دادی؟ آیا مهربان نبودم بر تو؟ آیا تو را بر دیگران اختیار نکردم؟ آیا به تو نیکی نکردم و عطای تو را بيشتر از دیگران ندادم؟ آیا نمی‌گفتند مردم که تو را به قتل رسانم و من به تو آسیبی نرسانیدم و در عطای تو افزودم با آن که می‌دانستم که تو مرا خواهی کشت، لیکن می‌خواستم حجت خدای تعالی بر تو تمام شود و خدا انتقام مرا از تو بکشد، خواستم که شاید از گمراهی خود برگردی، پس گمراهی بر تو غالب شد مرا کشتی، ای بدبخت‌ترین بدبختان.

«بجز از علی که گوید به پسر که قاتل من 

چو اسیر توست اکنون به اسیر کن مدارا»

پس آن معلون گریست و گفت: یا امیرالمومنین آیا تو می‌توانی کسی را که بر در جهنم است نجات دهی؟ پس امیرالمومنین برای آن ملعون به امام حسن عليه السلام سفارش کرد فرمود: او را طعام و آب بده و دست و پای او را در زنجیر مکن، و با او رفق و مدارا کن. چون من از دنیا بروم او را به یک ضربت قصاص کن و جسد او را به آتش مسوزان و او را مثله مکن که دست و پا و گوش و سایر اعضای او را نبری، که حضرت رسول اكرم فرمود که: زنهار مثله مکنید اگر چه سگ درنده باشد، و اگر شفا یابم من سزاوارترم به آن که او را عفو کنم زیرا که ما اهل‌بیت کرم و عفو و رحمتیم.

/ 0 نظر / 9 بازدید